Kościół p.w. św. Władysława Króla Węgierskiego

Historia kunowskiego kościoła sięgać może końca XII wieku, na co wskazuje postać patrona, którego kanonizacja zakończyła się w roku 1192. Pierwszy kościół był drewniany. W 1625 roku z inicjatywy ks. Szymona Kocha został rozebrany i przeniesiony w inne miejsce. Nowy kościół został konsekrowany 8 października 1656 roku. Dwa wieki później świątynia poddana została remontowi. Obniżono dach, czyniąc go bardziej płaskim oraz nad głównym wejściem od zachodu w miejsce dwóch narożnych, wybudowano jedną dużą, mało gustowną wieżę. Nieproporcjonalnie wydłużone prezbiterium zostało przebudowane przez ks. Władysława Fudalewskiego w 1898. Za jego czasów dobudowana została także kruchta od południa.
Wyposażenie pochodzi z XIX w, wielki ołtarz w stylu klasycystycznym tworzą cztery kolumny podpierające gzymsowania w stylu jońskim. Obraz Chrystusa na krzyżu jest darem ks. Szymona Kocha o czym informuje herb Nałęcz i litery wraz z datą 1638. Znajdujące się dwie kamienne figury św. biskupów Stanisława i Wojciecha wyrzeźbił Antoni Kłosiński, mieszkaniec Kunowa, a ich fundatorką była Katarzyna Sadkowska tutejsza babka szpitalna.

Ołtarze boczne z prezbiterium (po lewej) Matki Boskiej Bolesnej, (po prawej) Przemienienia Pańskiego, boczny w nawie północnej Matki Boskiej Różańcowej, w nawie południowej znajdują się trzy ołtarze: Ołtarz św. Anny Samotrzeć, św. Władysława i św. Jana Nepomucena.

https://baltowaktywnie.treespot.pl/media/photos/175/original.jpg

https://baltowaktywnie.treespot.pl/154-baltow-aktywnie-kosciol-pw-sw-wladyslawa-krola-wegierskiego